Od września 2017r. nasi wychowankowie biorą udział w projekcie - "Rodzicielstwo - czy jesteśmy na to gotowi?", realizowany przez fundację "Żyć na nowo" działającą przy Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Zawierciu.

W projekcie bierze udział 15 wychowanków; dotychczas odbyły się zajęcia z położną, ratownikiem medycznym, a także seksuologiem.  W nastepnym etapie każdy uczestnik otrzyma pod opiekę specjalną lalkę. Przez 2 dni musi opiekować się nią jak prawdziwym dzieckiem. Lalki wykorzystane w projekcie są odpowiednio programowane i reagują tylko na  pomoc opiekuna. Tylko opiekun może lalkę uśpić, pocieszyć itp. Praca wychowanków z lalką trwa 24 godziny na dobę, lalka potrafi obudzić kilka razy w ciągu nocy, czasem płacze nawet i dwie godziny, wtedy trzeba ją karmić, przewijać, kołysać, co najgorsze nie można jej po prostu wyciszyć lub wyłączyć, największe wyzwanie to zwykle nieprzespane noce, ale gdy uda się wytrwać tę pierwszą, każda kolejna jest dużo łatwiejsza. 

Tak zaplanowane działania mają na celu wyposażenie uczestników w kompetencje wychowawcze i rodzicielskie. Projekt przede wszystkim stwarza możliwość zmierzenia się z nową sytuacją przez wychowanków. To krótkie wcielenie się w rodzica jest dużo lepszą lekcją niż niejedna pogadanka.